Plum øjen- og sårskylsvejledning

125 kr. (100 kr. ekskl moms.)

Plum øjen- og sårskylsvejledning gør det nemt og hurtigt at vælge den korrekte øjen- eller sårskyl ved arbejdsulykker med kemikalier eller fremmedlegemer.

  • Hjælper med at vælge den rette øjen- og sårskyl
  • Tydelige piktogrammer med trin-for-trin vejledning
  • Integreret spejl
  • Velegnet til arbejdspladser med kemikalier
  • Monteres ved siden af førstehjælpsstationen
  • Hurtig vejledning i nødsituationer
  • Slidstærkt karton med blank lakering
  • Let at montere på væggen
  • Mål: B: 22,8 cm, H: 29,0 cm
Varenummer 5173-174 Kategorier , , Varemærke:
- +
Profilbillede-hjælpesektion

Har du brug for hjælp i forbindelse med dit køb? Så ring til os på 71 96 71 76 eller skriv til os på mail Kontakt@lifeaid.dk. Vi glæder os til at hjælpe dig!

14 dages returret

Mastercard, VISA, EAN, Mobilepay, Sparexpress, bankoverførsel

Ekspert rådgivning om produkterne af aktive paramedicinere

2-3 dages leveringstid

Fri fragt ved køb over 500 kr

Personlig vejledning

Plum øjen- og sårskylsvejledning – vælg den rigtige øjenskyl ved ulykker

Plum øjen- og sårskylsvejledning er udviklet til at hjælpe medarbejdere med hurtigt at vælge den korrekte skylleløsning ved øjen- eller hudulykker. Når uheldet sker, er det afgørende at handle hurtigt og vælge den rigtige behandling afhængigt af, om skaden skyldes kemikalier, syrer, baser eller fremmedlegemer.

Med tydelige illustrationer og et integreret spejl giver vejledningen en enkel og overskuelig guide, som kan være afgørende i de første minutter efter en ulykke.

Hurtig hjælp ved øjen- og hudulykker

Ved ulykker med kemikalier eller fremmedlegemer er det vigtigt at vælge den rigtige skyllevæske.

Vejledningen hjælper medarbejdere med hurtigt at vurdere, hvilken løsning der skal anvendes, så førstehjælpen kan påbegyndes med det samme.

Det reducerer usikkerheden i en presset situation og bidrager til hurtigere og mere korrekt førstehjælp.

Tydelige piktogrammer gør vejledningen nem at følge

Denne vejledning anvender letforståelige piktogrammer, som viser korrekt brug af de forskellige øjen- og sårskylsprodukter.

Fordelene er blandt andet:

  • Hurtig forståelse i nødsituationer
  • Trin-for-trin illustrationer
  • Let at anvende uden særlige forkundskaber
  • Mindsker risikoen for fejl under skylning

Integreret spejl giver nemmere øjenskyl

Det indbyggede spejl gør det lettere at skylle øjet korrekt.

Brugeren kan se øjet under skylningen og sikre, at skyllevæsken rammer det berørte område.

Det gør behandlingen både hurtigere og mere effektiv.

Ideel til arbejdspladser med kemikalier

Plum øjen- og sårskylsvejledning anbefales til virksomheder, hvor der arbejdes med kemikalier eller andre stoffer, som kan give øjen- eller hudskader.

Den er særligt velegnet til:

  • Industri
  • Produktionsvirksomheder
  • Laboratorier
  • Værksteder
  • Lager
  • Skoler
  • Tekniske uddannelser
  • Fødevareproduktion
  • Rengøringsvirksomheder

Monteres ved siden af førstehjælpsstationen

For at sikre hurtig adgang bør Plum øjen- og sårskylsvejledning monteres på væggen ved siden af virksomhedens førstehjælpsstation eller øjenskyl.

På den måde er vejledningen altid synlig og let tilgængelig, når en ulykke opstår.

Slidstærkt materiale til professionelle miljøer

Vejledningen er fremstillet af kraftigt 400 g Invercote-karton med blank lakering.

Det giver en robust og slidstærk overflade, som er udviklet til daglig brug i professionelle arbejdsmiljøer.

Derfor skal du vælge Plum øjen- og sårskylsvejledning

Vejledningen gør det lettere at træffe den rigtige beslutning i en nødsituation. Med tydelige illustrationer, integreret spejl og en enkel opbygning hjælper den medarbejdere med hurtigt at vælge den korrekte skylleløsning ved øjen- og hudulykker.

Fordelene:

  • Hurtig og korrekt vejledning ved ulykker
  • Gør valg af skyllevæske nemmere
  • Integreret spejl for lettere anvendelse
  • Letforståelige piktogrammer
  • Velegnet til professionelle arbejdspladser
  • Nem vægmontering ved førstehjælpsstationen

Det gør vejledningen til et værdifuldt supplement til enhver førstehjælpsstation.

Ofte stillede spørgsmål

Hvad bruges Plum øjen- og sårskylsvejledning til?

Den bruges til hurtigt at afgøre, hvilken øjen- eller sårskyl der skal anvendes ved ulykker med kemikalier eller fremmedlegemer.

Indeholder vejledningen et spejl?

Ja. Vejledningen har et integreret spejl, som gør det lettere at skylle øjet korrekt.

Hvor bør Plum øjen- og sårskylsvejledning monteres?

Den bør monteres på væggen ved siden af førstehjælpsstationen eller øjenskylsstationen, så den er let synlig ved en ulykke.

Hvilke arbejdspladser er vejledningen egnet til?

Den er velegnet til blandt andet industri, laboratorier, værksteder, skoler, lager, produktion og virksomheder, hvor der anvendes kemikalier.

Følger Plum øjen- og sårskylsvejledning med en førstehjælpsstation?

Ja. Ved køb af en Plum førstehjælpsstation eller et førstehjælpsskab, der indeholder en øjenskylsflaske, medfølger vejledningen som standard.

Se vores udvalg af øjenskyl til arbejdsplads, industri og førstehjælp, og find den rette løsning til hurtig og effektiv skylning ved øjenskader.

For mere information om Plum, se her.

Vægt 0,5 kg

Datablade og dokumenter

Datablad

Førstehjælp

Indkøbskurv
Scroll to Top