Philips hjertestarter batteri til HS1 og FRx hjertestarter
Philips hjertestarter batteri HS1/FRx er mærket med “install-by” dato med mindst 5 år fra produktionsdato.
Der er typisk 4 års standby levetid, når batteriet er installeret før “install-by” datoen. Batteriet er ikke genopladeligt. Stærke Lithium batterier sørger for en lang holdbarhed.
Udskiftning af batteriet
Når batteriet i din Philips Heartstart hjertestarter er ved at være tømt, begynder hjertestarteren at give en akustisk signal og den blå “i”-knap begynder at blinke. Tryk på “i”-knappen for mere information. Hjertetarteren vil give instruktioner og fortælle omkring status af hjertestarteren. Den vil i dette tilfælde fortælle at batteriet skal udskiftes.
Når dette signal begynder, er der dog stadig nok strøm til at give stød i en nødsituation. Men det anbefales at man påbegynder udskiftning af batteriet.
Kan skiftes uden brug af værktøj.
Se alle Philips varer.
Vi hos er LifeAid medlem af Brancheforeningen for AED hjertestartere.